تجارت یکی از فعالیت های بسیار مهم بوده و افراد گوناگونی در این حوزه فعالیت می کنند. مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که در حوزه تجارت شاهد مفاهیم مختلفی هستیم که یکی از مهم ترین آن ها مفهوم گمرک و امور گمرکی است.

در این بین ممکن است این سوال بسیار مهم برای شما مطرح شود که گمرک چیست و امور گمرکی به چه کارهایی گفته می شود. به منظور بررسی امور گمرکی در ایران در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این مسئله پرداخته و توضیحات جامع و کاملی را در این حوزه به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به امور گمرکی انداخته و بیان کنیم که این امور شامل چه مواردی می شوند.

امور گمرکی و اهمیت آن در تجارت بین المللی

امور گمرکی به عنوان یکی از جوانمردان حقوق بین الملل و تجارت بین الملل، نقش بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد کشورها دارد. در واقع، گمرک به عنوان ناظر و مدیر تجارت خارجی، مسئولیت های مهمی را بر عهده دارد که در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد.

امور گمرکی شامل فعالیت های مختلف است که در جریان صادرات و واردات کالاها صورت می گیرد. این فعالیت ها شامل تنظیم قوانین و مقررات گمرکی، نظارت بر حفظ منافع ملی، جابجایی کالاها، پاسخگوئی به نظام های حقوق بین الملل، جبران خسارات و حفاظت از سلامت عمومی است.

بخش قابل توجه دیگر در امور گمرکی، تعیین و تنظیم مالیات ها و عوارض واردات است. این مالیات ها و عوارض به عنوان منبع درآمد برای دولت ها عمل می کنند و در عین حال، اهداف حفاظتی را نیز دنبال می کنند. با تعیین مقادیر صحیح این مالیات ها، دولت ها قادر خواهند بود تجارت را تنظیم کرده و به صورت مناسب بازارهای داخلی خود را حفظ نمایند.

امور گمرکی نقش بسزایی در جلوگیری از قاچاق کالاهای غیرقانونی نیز دارد. با اجرای سامانه های الکترونیک گمرک، فرصت قابل توجه برای شفاف سازی فعالیت های تجارت بین الملل وجود دارد. این سامانه ها به طور مستقل قادر خواهند بود کالاهای غیرقانونی را شناسایی کرده و جلوگیری از ورود آن ها به بازارهای داخلی را ممکن سازند.

گمرک و امور گمرکی چیست

در بخش اول اگر بخواهیم در رابطه با امور گمرکی در ایران صحبت کنیم بهتر است تا نگاهی به مفهوم گمرک انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. در همین راستا باید به این مسئله اشاره کنیم که گمرک سازمانی است که در حوزه تجارت فعالیت کرده و زمانی که کالایی قصد واردات به کشور و یا صادرات را دارد باید تجار قوانینی را اجرا کنند که توسط دولت تصویب شده است و در واقع گمرک بر روی این قوانین نظارت می کند. همچنین باید به این مسئله اشاره کنیم که امور گمرکی به فرآیندهایی در حوزه دریافت مالیات و عوارض، بررسی موضوعات مربوط به واردات و صادرات، فرآیندهای ترخیص کالا و… گفته می شود که سازمان گمرک باید این امور گمرکی را به بهترین شکل ممکن انجام داده و به تجار کمک کند تا اقدام به صادرات و یا واردات کالاهای خود کنند.

امور گمرکی در ایران چگونه است؟

معرفی امور گمرکی

یکی از سوالات بسیار مهمی که فعالین حوزه تجارت مطرح می کنند این است که امور گمرکی چیست و شامل چه مواردی می شود؟ به منظور بررسی این مسئله باید گفت که اگر در حوزه صادرات و واردات فعالیت می کنید انجام امور گمرکی به عنوان مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید. در واقع اگر این امور گمرکی را انجام نداده و به آن توجهی نداشته باشید، امکان صادرات و واردات کالا برای شما وجود نخواهد داشت. این امور گمرکی شامل موارد گوناگونی می شود اگر بخواهیم برخی از این موارد را به شما معرفی کنیم، می توان به نکات زیر اشاره کرد:

امور ثبت کالا در گمرک

یکی از فرآیندهای بسیار مهمی که به عنوان امور گمرکی به حساب می آید، ثبت کالا است. در واقع شما به منظور انجام فرایند صادرات و واردات موظف هستید تا لیست کالاهای خود را به ثبت رسانده و به دولت ها اطلاع دهید که قصد واردات و صادرات چه کالاهایی را دارید. عدم توجه به این مسئله بسیار مهم می تواند کل فرایند تجارت شما را با مشکل مواجه کرده و حتی باعث شود که شما مجرم شناخته شوید. به همین دلیل یکی از امور گمرکی بسیار مهم این است که کالاهای خود را به ثبت رسانده تا بتوانید به راحتی آن ها را از گمرک عبور داده و به مقصد برسانید.

بندر گمرکی

پرداخت عوارض

شما باید به منظور انجام هر گونه تجارت و واردات و صادرات اقدام به پرداخت عوارض کنید و این پرداخت عوارض به عنوان یکی از امور گمرکی شناخته می شود که تجار و بازرگانان باید آن را به صورت کامل انجام دهند. دولت ها با توجه به نوع کالاهای شما، ارزش بار و… عوارض مختلفی از شما دریافت می کنند و شما موظف هستید تا با پرداخت این عوارض اجازه انجام فرآیندهای مختلف دیگر در گمرک را دریافت کنید.

پرداخت مالیات

در کنار عوارضی که به منظوره ورود و خروج کالا باید پرداخت کنید، موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم، پرداخت مالیات است.

امروزه کشورها تلاش می کنند تا بخش قابل توجهی از بودجه خود را از طریق دریافت مالیات تأمین کنند. در واقع کشورهای مختلف با به وجود آوردن قوانین مالیاتی مختلف تلاش می کنند تا سهم خود از شرکت های تجاری مختلف را دریافت کرده و بتوانند بودجه خود را تامین کنند.

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در حال حاضر شاهد وضع قوانین مالیاتی در کشور هستیم. یکی از بخش های بسیار مهم و حوزه های قابل توجه از نظر مالیات حوزه واردات و یا صادرات کالا و به صورت کلی تجارت است، چرا که مبالغ موجود در این فرآیند بسیار بالا بوده و همین موضوع باعث می شود که مالیات صادرات و واردات به طرز چشمگیری بالا باشد.

به همین دلیل است که دولت ها تلاش می کنند تا با اخذ مالیات از این فرآیندها بودجه خود را به بهترین شکل ممکن تامین کنند. بررسی و رعایت قوانین مالیاتی در کشورهای مختلف اهمیت بسیار زیادی داشته و افرادی که تلاش می کنند تا مالیات را پرداخت نکرده و یا قوانین را دور بزنند، مشمول جرایم سنگینی خواهند شد. به همین دلیل به منظور انجام امور گمرکی پیشنهاد ما این است که حتماً اقدام به پرداخت مالیات کالای خود کرده تا بتوانید در نهایت بدون هیچ مشکل خاصی اقدام به جابجایی کالا به صورت بین المللی کنید.

امور گمرکی در بازرگانی

ترخیص کالا

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که یکی از اصلی ترین کارهای گمرکی ترخیص کالا است. شاید برای شما این سوال بسیار مهم مطرح شود که ترخیص کالا چه فرآیندی است و به منظور انجام آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اگر بخواهیم نگاهی به این موضوع بسیار مهم بیاندازیم و در رابطه با آن صحبت کنیم باید گفت که پس از جابجایی یک کالا از کشور مبدا به کشور مقصد لازم است تا فرآیندهای قانونی برای کسب اجازه خروج کالا از گمرک گرفته شود، چرا که دولت ها در وهله اول کالاها را در گمرک نگه داری می کنند و صاحبین این کالاها موظف هستند تا امور مختلفی در حوزه ترخیص کالا را طی کرده تا در نهایت بتوانند به راحتی جنس های خود را از گمرک خارج کنند.

بهترین روش انجام امور گمرکی

انجام کارهای گمرکی همواره فرایند زمان بر بوده و نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر قصد انجام امور گمرکی را دارید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. امروزه افراد متخصص و کارشناسان خبره ای در حوزه گمرک فعالیت کرده و به شما کمک می کنند تا بتوانید امور گمرکی شرکت خود را به راحتی انجام دهید. پیشنهاد ما این است که اگر وقت کافی برای طی کردن امور گمرکی مختلف را ندارید، به سراغ این افراد متخصص و خبره رفته و از دانش آن ها در راستای انجام امور گمرکی استفاده کنید. انجام این فرآیند به شما کمک می کند تا با خیال آسوده کارهای گمرکی خود را به یک فرد متخصص سپرده و بتوانید با بهینگی فوق العاده ای این فرآیندها را انجام داده و به نتیجه برسید.

امور گمرکی خود را به جوانه کارگو بسپارید

ما با داشتن نمایندگی در اکثر گمرک های ایران، می‌توانیم تمام موارد گمرکی شما را پوشش دهیم و ترخیص کالا را برای شما انجام دهیم، شما می‌توانید از طریق دکمه زیر راه‌های ارتباطی با ما را بشناسید.

10 دیدگاه

 1. سارا گفت:

  سلام . برای امورگمرکی از کشور ایران به آذربایجان سوال داشتم ، پاسخگو هستید؟!

 2. نادر گفت:

  چرا ترخیص کالا مهم و باید بهش توجه بشه؟ مگه قانون خاصی داره؟

  • fatemeh_taher گفت:

   ترخیص کالا جزو مواردی هست که اتفاقا در امورگمرکی از اهمیت بالایی برخورداره . چون هر کشور قوانین مختص به خودش رو داره . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 3. احمد گفت:

  خیلی کامل گفتید همه چیزو ، ممنونم

 4. samira گفت:

  امکانش هست فقط شما کار ثبت کالا رو برام انجام بدید ؟

 5. سینا گفت:

  من چجوری میتونم از شرایط مالیات ها با خبر بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

BUY NOW